Co to właściwie są soczewki progresywne?

Podczas wizyty na badaniu optometrycznym salonie optycznym w Tarnowie, bardzo często słyszę takie stwierdzenia; tak naprawdę co to są te progresywne okulary?

 

Już wyjaśniam.

 

Okulary progresywne, to konstrukcja soczewek okularowych, która uwzględnia wartości korekcyjne, czyli tak zwaną wadę wzroku, do dali i do bliży. Rozmieszczenie w soczewce tych wartości korekcyjnych polega na, płynnym przejściu wartości dali do bliży, dlatego widzimy na różne odległości.

Kiedy sięgamy po okulary progresywne?

Po taki typ okularów sięgamy, wtedy kiedy Optometrysta lub lekarz Okulista przepisze nam dwie pary okularów. Może się zdarzyć, że u jednych będzie to wcześnie, natomiast u innych w późniejszym wieku. Soczewki okularowe progresywne są dedykowane również dzieciom, w celu korekcji niektórych zaburzeń widzenia obuocznego (ten temat oraz inne metody korekcji u dzieci rozwinę w innym artykule).

Badanie wzroku

Dlaczego aktualne badanie wzroku jest tak ważne?
Ponieważ każdy specjalista, który będzie dobierał konstrukcję soczewek progresywnych, opiera się na aktualnej recepcie wypisanej przez Optometrystę, lub Okulistę. Taka recepta, po kompleksowym badaniu wzroku, którą przepisuję, zanim trafi w ręce pacjenta jest dokładnie sprawdzana na symulatorze soczewek progresywnych. Taki zestaw symulacyjnych soczewek progresywnych można sprawdzić u nas w salonie optycznym Veni Vidi w Tarnowie. Optometrysta montuje do oprawy próbnej przepisaną korekcję, dzięki temu można sprawdzić jak funkcjonuje się w tego typu okularach. Późniejszy etap to wybór odpowiedniej konstrukcji w czym oczywiście pomaga Optometrysta oraz Optyk w naszym salonie optycznym Veni Vidi w Tarnowie.

Jak wybrać soczewki progresywne odpowiednie dla mnie?

Parametry soczewek progresywnych, oraz konstrukcję dobiera się w oparciu o receptę okularową. Oprócz addycji czyli dodatku do czytania, który ma także znaczący wpływ, wybór konstrukcji opieramy na wartościach korekcyjnych. Różnowzroczność, astygmatyzm, wielkość zalecanej korekcji ma kluczowy wpływ na wybór obszaru progresji w soczewkach. W zależności od szerokości obszaru progresji, wyróżnić można soczewki; standardowe, komfortowe, premium, a także spersonalizowane1. Soczewki spersonalizowane przy swojej konstrukcji biorą pod uwagę nasze indywidualne parametry optyczne, można by rzec, że to jak „uszycie” soczewki według miary, tak jak szyjemy garnitury według miary, a nie szablonu rozmiarowego. W taki sam sposób można zaprojektować soczewki progresywne do danej oprawy, taką konstrukcję oferuje nasz salon optyczny Veni Vidi w Tarnowie. Soczewki progresywne można podzielić według długości obszaru progresji (kanał progresji); i tu można wybrać obszar krótki, średni bądź długi. W przypadku soczewki spersonalizowanej jest on wybierany indywidualnie. Z doświadczenia optometrysty oraz opinii moich pacjentów, szeroki obszar progresji cieszy się bardzo dużym uznaniem. Zarówno szybkość adaptacji do samej progresji, jak również do zmiany starej konstrukcji użytkowanej wcześniej.

Zalety okularów progresywnych

Bardzo często podczas badania słyszę, Pani Lucyno, a co jak się nie przyzwyczaję do okularów progresywnych?
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości trzeba zaznaczyć, że do okularów progresywnych nie przyzwyczajamy się , tylko uczymy się w nich funkcjonować. Przy odpowiednio dobranej konstrukcji jest to proces bardzo szybki i nie wymaga zbyt duże nakładu pracy ze strony użytkownika. Nie przymierzamy okularów progresywnych (nawet z podobnymi wartościami korekcyjnymi) ani od kolegi, żony, czy kogoś znajomego, musimy pamiętać, że każdy z nas ma inne parametry wzrokowe. Wystarczy, że wysokość montażu będzie inna i rozstaw naszych źrenic, a cały proces widzenia nie będzie już zadowalający. Okulary progresywne to indywidualne soczewki.

Ul. Gumniska 3/2,

33-100, Tarnów

Godzinny otwarcia:

Poniedziałek- Piątek 09:00 – 18:00

Sobota 09:00 – 14:00

venividi-ratings

Social Media