Dlaczego postanowiłam szerzej omówić temat krótkowzroczności, szczególnie u dzieci?

Ponieważ właśnie ta grupa zaczyna coraz częściej być krótkowzroczna, ta ilość w zastraszającym tempie rośnie z roku na rok. Stan kiedy zdiagnozujemy krótkowzroczność u dziecka postępuje bardzo szybko. Faktem jest, że krótkowzroczność rozwija się szybko, już po kilku latach nauki szkolnej co sugeruje możliwość wpływu czynników środowiskowych, tu mam na myśli zamknięte pomieszczenia, intensywną pracę komputerową, a także ciągłą pracę, w tak zwanej bliży wzrokowej.

Szacuje się, że do 2050 roku połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna, a nawet 1/5 z nich może grozić utrata wzroku.

Na występowanie krótkowzroczności mają wpływ, nie tylko czynnik środowiskowy o których wspomniałam, ale również czynnik genetyczny.

Krótko, co to krótkowzroczność?

Fachowo , krótkowzroczność ( myopia), polega na tym, że punkt dali wzrokowej (punkt daleki) i punkt bliży wzrokowej (punkt bliski), leżą bliżej oka, niż w przypadku oka miarowego (emetropowego). W przypadku krótkowzroczności wiązka promieni równoległych wpadających do oka, ogniskuje się czyli skupia , przed siatkówką zamiast na siatkówce. Takie oko nie widzi przedmiotów leżących w dali, lub widzi je rozmazane. Krótkowzroczność może być spowodowana zbyt dużą zdolnością skupiającą układu optycznego, z zachowaniem normalnej długości gałki ocznej. Taka krótkowzroczność nosi nazwę refrakcyjna. Natomiast zbyt długa gałka oczna, przy zdolności skupiającej mieszczącej się w normie nazywa się krótkowzrocznością osiową. Taki rodzaj krótkowzroczności ma charakter postępujący, w trakcie wzrostu dziecka rośnie gałka oczna, rozciąga się siatkówka oraz rogówka oka. Taki wzrost może spowodować zmiany zwyrodnieniowe tych tkanek, a nawet doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. Natomiast jeśli mowa o krótkowzroczności refrakcyjnej, może być ona związana z nadmierną akomodacją.

Jak można podzielić krótkowzroczność?

Wyróżnia się wiele podziałów, najprostszy i najbardziej obrazowy to ten, ze względu na wielkość:

  • ⦁ mała, czyli mniejsza niż -4,0 dpt.
  • ⦁ średnia, od -4,0 do -8,0 dpt.
  • ⦁ wysoka, czyli większa niż -8,0 dpt1

Krótkowzroczność można sklasyfikować jako:

  • ⦁ stabilną
  • ⦁ postępującą okresowo
  • ⦁ postępującą w sposób ciągły2

Najbardziej niebezpieczna jest krótkowzroczność młodzieńcza, dlatego poświęcę jej najwięcej treści. Początek tego typu krótkowzroczności zaczyna się najczęściej od 6 roku życia do wieku kilkunastu lat. Wtedy też pojawią się pierwsze badania wzroku dziecka, w szkole badania przesiewowe, czy bilans kilkulatka, to zdecydowanie za późno. Dziecko nie wie, że widzi źle, nie ma porównania z prawidłowym widzeniem. Pierwsze badanie wzroku dziecko powinno rozpocząć się już między 4, a 6 miesiącem życia. Połączenie obserwacji dziecka, jego zachwiań podczas zabawy z rączkami, grzechotką odległość z jaką obserwuje naszą twarz z wizytą kontrolną daje naprawdę zaskakujące efekty. Według WHO, dzieci nie powinny mieć dostępu do ekranów urządzeń elektronicznych, nawet do 2 roku życia. W okresie około 5 roku czas spędzony przed cyfrowymi urządzeniami nie powinien przekroczyć 1 h dziennie.

 

Z badań opinii wykonanego przez SW Research na zlecenie Hoya Lens Poland w marcu 2022 roku wynika, że 48% rodziców dzieci z krótkowzrocznością słyszało o „kontroli krótkowzroczności”. W badaniach sprawdzono także, ilu rodziców słyszało, o tym, że postęp wady można spowolnić i w śród tej grupy jedynie 53% stosuje sposoby kontroli krótkowzroczności. W tych badaniach określono również jaki rodzaj najczęściej jest wybierany z dostępnych na rynku metod hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci. Najczęściej wykorzystywane są:

  • ⦁ Terapie widzenia 34%
  • ⦁ Soczewki okularowe MiYOSMART 31%
  • ⦁ Soczewki relaksacyjne 28%
  • ⦁ Atropinizacja 27%
  • ⦁ Ortokorekcja 23%
  • ⦁ Soczewki miękkie multifokalne 21%3

Na co rodzic powinien zwrócić szczególna uwagę w celu rozpoznania krótkowzroczności u dziecka:

  • ⦁ przysuwanie się do telewizora
  • ⦁ pogorszenie wyników w szkole
  • ⦁ narzekanie na bóle głowy
  • ⦁ zmęczone oczy
  • ⦁ mrużenie i pocieranie oczu
  • ⦁ widzenie na odległość staje się zamazane.

 

Wciąż temat progresji krótkowzroczności jest mało rozpowszechniony. W moim gabinecie optometrycznym w salonie optycznym Veni Vidi spotykam się z dziećmi u których przyrost tej wady wskazuje na znaczny, a nawet wysoki. Staram się edukować młodych pacjentów i ich rodziców jakie możliwości daje nam obecna optyka, można zahamować wzrost krótkowzroczności u najmłodszych, co zaowocuje na dalsze lata ich życia.

Źródło:
⦁ /Optyka Okularowa/ Marek Zając, rok wydania 2007 Wrocław s.98-100
⦁ /Optometria/ Theodor Grosvenor, Redakcja wydania polskiego Tomasz Tokarzewski , Marek Ożdy, Wrocław s 43-67
⦁ Optyka , marzec 3(76) 2022 s.38-39 mgr Sylwia Kijewska
⦁ http://visionsource.com
⦁ https://coopervision.pl/

Ul. Gumniska 3/2,

33-100, Tarnów

Godzinny otwarcia:

Poniedziałek- Piątek 09:00 – 18:00

Sobota 09:00 – 14:00

venividi-ratings

Social Media