Spoglądając okiem Optometrysty w salonie optycznym premium Veni Vidi w Tarnowie, wciąż jeszcze zaskakują mnie pytania o antyrefleks. A mianowicie „Co Pani sądzi czy ja potrzebuję tą kolorowa poświatę na szkle? I moja odpowiedź TAK antyrefleks na soczewkach okularowych jest koniecznością , szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie ma zupełnie inne tempo niż 25 lat temu. Wiele godzin dziennie spędzamy w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu, ze sztucznym oświetleniem, wpatrując się w monitory emitujące sztuczne światło niebieskie. Nasz układ wzrokowy jest nastawiony na ciągłe przebodźcowanie i stymulowanie przez barwę zimną tego światła. Rodzaje antyrefleksów są swego rodzaju tarczą, która zabezpiecza układ wzrokowy przed skutkami tegoż światła, takimi jak cyfrowe zmęczenie wzroku , czy tworzenie się zaćmy.

Salon optyczny Veni Vidi w Tarnowie wraz z optometrystą, pomaga w doborze odpowiednich środków chroniących wzrok, gdzie już podczas badania można określić w jakim stanie jest układ wzrokowy. Po prostu „jakiś tam” antyrefleks nie wystarcza, jego rodzaj ma kluczowe znaczenie dla Twoje wzroku. Inaczej dobieramy dla osób parujących wiele godzin przy monitorach komputerów, tabletów czy smartfonów, a zupełnie inaczej dla kierowców czy osób ceniących sobie komfort jazdy wieczorowa porą. Ochrona wzroku za pomocą antyrefleksu to przede wszystkim komfort użytkowania okularów, szybkość odparowania wody, czy osiadania kurzu. Soczewki posiadające antyrefleks dużo szybciej się czyszczą, taka powłoka jest śliska, kurz czy woda znacznie szybciej są usuwane.

Ryc. 1 Soczewka okularowa z powłoką antyrefleksyjną po prawej stronie, oraz powłoką gorszej jakości podatnej na zarysowania po lewej.

Jakie rodzaje antyrefleksu1 rekomenduję w Salonie Veni Vidi w Tarnowie:

⦁ FLC (FogLessCoat)

Inteligentna tarcza ochronna przeciw parowaniu. Parowanie soczewek to bardzo często nielada wyzwanie dla użytkowników okularów. Takie zjawisko często pojawia się podczas gotowania, czy zmiany temperatura, gdy wejdziemy z zimna do ciepłego pomieszczenia, a w ostatnim czasie także w połączeniu z maseczką ochronną. Powłoka FLC dzięki swoim właściwościom hydrofilowym, pozwala na zminimalizowanie takich efektów, bardzo skuteczna ochrona odbić światła, zielony kolor refleksu szczątkowego. Preparat dedykowany CLEAN+PROTECT wzmacnia i utrzymuje efekt przez długi czas.

⦁ SRC (SuperResistantCoat)

Soczewka z tą powłokową antyrefleksyjną oferuje klientom którzy są nastawieni na wyjątkową ochronę przed zarysowaniem, specjalna kompozycja warstw zapobiega zbieraniu się różnych zanieczyszczeń co daje komfort dobrego widzenia przez wiele godzin. Soczewki te posiadają warstwę oleofobową i hydrofobową co utrzymuje soczewkę w czystości, warstwa antystatyczna ogranicza przywieranie paprochów i kurzu. Bardzo wysoka transmisja i redukcja odbić światła, zielony kolor refleksu szczątkowego.

⦁ SRC-UV (SuperResistantCoat-UV)

Ta doskonała powłoka SRC oprócz swoich doskonałych właściwości jest także dostępna z dodatkową warstwą blokującą odbicia promieni UV od wewnętrznej strony soczewki. Takie rozwiązanie daje pełną ochronę wzroku przed szkodliwym światłem ultrafioletowym.

⦁ SRB (SuperResistantBlue)

Soczewki tego typu często rekomenduje osobom spędzającym mnóstwo czasu w sztucznym oświetleniu, a także osobom pracującym wiele godzin z urządzeniami cyfrowymi, emitującymi w nadmiarze szkodliwe światło niebieskie. Powłoka SRB redukuje nadmiar tego światła co za tym idzie chroni nasze oko. Ta powłoka powoduje, że nasze oczy są bardziej zrelaksowane, a kontrast widzenia jest zdecydowanie lepszy. Szczątkowy refleks to kolor niebieski.Powłoka jest niezwykle trwała pozwala utrzymać soczewki w dobrej jakości przez długi czas użytkowania.

⦁ SRB-UV (SuperResistantBlue-UV)

Podobnie jak soczewka powyżej, soczewka SRB jest wzbogacona dodatkowo w filtr UV po wewnętrznej stronie soczewki, co daje dodatkową ochronę przed UV ta soczewka posiada warstwy oleofobową, hydrofobowe oraz antystatyczne. Co to oznacza ? Soczewka zdecydowanie mniej przywiera kurz, jest śliska przez co świetnie się czyści i zdecydowanie szybciej zachodzi proces odparowania wody.

⦁ RCC (RoadClearCoat)

Czy Tobie też gorzej prowadzi się samochód wieczorem lub podczas deszczu? Jest skuteczne rozwiązanie, które niweluje kłopotliwe olśnienia i powidoki związane z reflektorami samochodów i mokra nawierzchnią. Powłoka RCC pomaga zredukować odblaski światła, zapewnia lepszy kontrast i ostrość obrazu, oczywiście tak pionierska powłoka posiada warstwy oleofobową, hydrofobową i hydrostatyczna. Jest dedykowana nie tylko dla kierowców, a także na co dzień z racji swojego złotego szczątkowego odbicia, który wyglądanie pięknie w oprawach okularowych.

⦁ SCC (SuperCleanCoat)

Kolor odbicia szczątkowego tej soczewki to zielony, jest to uniwersalny antyrefleks wśród soczewek Seiko. Posiada warstwy hydrofobową oraz oleofobową co czyni ją odporną na przywieranie kurzu i ułatwia czyszczenie. Warstwa utwardzona daje komfort ostrego widzenia przez cały dzień.

mgr inż. Lucyna Wrońska-Kłósek

Optometrysta NO21356

Źródło

⦁ Katalog SEIKO 2022/2023

Ul. Gumniska 3/2,

33-100, Tarnów

Godzinny otwarcia:

Poniedziałek- Piątek 09:00 – 18:00

Sobota 09:00 – 14:00

venividi-ratings

Social Media